Co to są pneumokoki?

21 grudnia 2016

Od stycznia 2017 roku do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych wejdzie szczepionka na pneumokoki. Każde dziecko, które urodzi się w 2017 roku ma być szczepione, szczepionką finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepienie będzie odbywać się zgodnie z kalendarzem szczepień.

Pneumokoki to chorobotwórcze bakterie, które mogą wywołać m.in. zapalenie płuc, zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznice (sepsa) czy zakażenia krwi, zapalenie ucha środkowego.

Pneumokoki są szczególnie niebezpieczne dla dzieci przebywających w dużych skupiskach ludzkich np. w przedszkolach, żłobkach czy w ośrodkach wychowawczych. Zakażeniem są zagrożeni również seniorzy po 65 roku życia przebywających w szpitalach czy Domach Pomocy Społecznej.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są prowadzone u wszystkich dzieci w 23 krajach. Na szczepionki do wykonywania od 1 stycznia 2017 r. obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom przeznaczono 160 mln zł. W październiku minister finansów zwiększył budżet ministra zdrowia o tę kwotę, aby kupić te szczepionki do końca 2016 r. Środki pochodzą z rezerwy celowej.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczącą szczepień:

„Rodzice oraz lekarz rodzinny mają obowiązek zadbać o wykonanie szczepień obowiązkowych u dzieci. Niezaszczepienie zdrowego dziecka, to zaniedbanie jego zdrowia, ponieważ naraża je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej. Każde szczepienie musi być poprzedzone wnikliwym badaniem lekarskim i kwalifikacją do jego przeprowadzenia.”