ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

14 listopada 2016

W urodziny odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. F. Banting urodził się 14 listopada.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Co roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie. W tym roku tematem przewodnim jest: „Zobacz cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro.”.

Cukrzyca jest obecnie nazywaną pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Najprawdopodobniej na świecie żyje ponad 387 milionów osób cierpiących na cukrzycę. Prawie połowa chorych nie została jednak zdiagnozowana.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się tym, zę pacjent ma wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemię.

Rozróżnia się dwa podstawowe typy cukrzycy: Typ 1 – około 10% wszystkich przypadków), Typ 2 – około 85% wszystkich przypadków. Występuje też cukrzyca ciążowa w 1 na 12 ciąż.

Cukrzyca typu 1 jest choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że przyczyna choroby jest uszkodzenie komórek trzustki przez własny system odpornościowy. Przeciwciała atakują trzustkę uznając ją za ciało wrogie, w podobny sposób jak to się dzieje u osób po przeszczepach. W efekcie organizm pacjenta nie wydziela, lub wydziela bardzo małą ilość insuliny. Główną przyczyna tego stanu rzeczy są predyspozycje genetyczne, ale pewną role odgrywają także infekcje wirusowe oraz czynniki cywilizacyjne

Cukrzyca typu 2 jest głównie spowodowana stylem życia i dietą, choć predyspozycje genetyczne również odgrywają istotną rolę. Główne czynniki ryzyka: otyłość lub, u osób szczupłych, wysoki współczynnik bioder do talii, brak ruchu, dieta bogata w przetworzone tłuszcze, cukier rafinowany i wysoko przetworzoną żywność.

Główne objawy cukrzycy Typu 1:
- częste oddawania moczu
- duże pragnienie
- chroniczne zmęczenie
- nagła utrata wagi
- skurcze mięśni
- w ostrych przypadkach – nudności i wymioty, utrata (nawet całkowita) apetytu, bóle brzucha

W przypadku cukrzycy Typu 2 można mówić o podobnych objawach jak w Typie 1 oraz – napadach głodu – głównie na słodkie, problemy z utratą wagi, infekcje skórne, problemy z erekcją.

Z cukrzycą można żyć. Należy jednak ją zdiagnozować i leczyć. Najlepiej pod okiem lekarza specjalisty w poradni diabetologicznej.