Szczepienia przeciw grypie 2020

21 września 2020

Drodzy pacjenci NZOZ Rodzina,

Jak wiecie obecnie szczepionki przeciw grypie są bardzo trudno dostępne. Jako przychodnia zamówiliśmy o około 15% więcej preparatu niż rok temu (zamówienie składaliśmy jeszcze w zeszłym roku). W poprzednich latach szczepionka była u nas w okolicach połowy września. W tym roku jest inaczej.

 

Większe ilości szczepionek miały się pojawić w hurtowniach farmaceutycznych dzisiaj (21.09). niestety nadal nie ma potwierdzenia, że te produkty są już dostępne.

Przypominamy, że każdy nasz pacjent ma możliwość uzyskania recepty na zakup szczepionki i wykupić ją normalnie w aptece.

Dostępność szczepionek w aptekach można sprawdzić za pomocą np. programu ktomalek.pl  (szukamy szczepionek o nazwie VAXIGRIP TETRA , INFLUVAC TETRA lub dla dzieci w formie donosowej FLUENZ TETRA).

Do czasu aż szczepionki nie będą szeroko dostępne szczepić będziemy naszych pacjentów po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę. Na wizytę prosimy zabrać szczepionkę odpowiednio zabezpieczoną ???? Na wizycie lekarz przeprowadzi wstępną kwalifikacje. Przy braku przeciwskazań pielęgniarka poda szczepionkę.

Ważne jest  właściwe przechowywanie szczepionek - powinniśmy przechowywać ją możliwie jak najkrócej w domu. Miejsce szczepionki jest w lodówce, jednak pamiętajmy, że nasze domowe lodówki są często otwierane, dlatego panuje tam różna temperatura, a dodatkowo mogą pojawić się czynniki od nas niezależne, czyli przerwa w dostawie prądu.

Źle przechowywana szczepionka nie zaszkodzi, ale też nie pomoże. Szczepionki w aptekach przechowywane są w specjalnych lodówkach, które w razie przerwy w dostawie prądu są zasilane awaryjnie.

Przypominamy, że recepty otrzymuje się obecnie w wersji elektronicznej przez telefon. Prosimy o przygotowanie sobie czegoś do pisania aby zapisać 4-cyfrowy PIN do recepty.

Od 1 września 2020 szczepienia przeciwko grypie są w połowie refundowane dla:
- dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieciom podaje się szczepionkę donosowo
- dorosłych, do 65 roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach
-kobiet w ciąży
- dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.

Szczepionka przeciw grypie jest bezpłatna dla osób powyżej 75 roku życia.

Pozdrawiamy
NZOZ Rodzina
Kamienna Góra
www.nzozrodzina.org