67 tys. Polaków umiera rocznie z powodu palenia papierosów

16 listopada 2016

Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wynosi w Polsce blisko 67 tys. rocznie; palenie wciąż jest dużym wyzwaniem dla polskiego społeczeństwa i państwa - powiedział we wtorek (15 listopada) wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Pinkas uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, która zajmowała się sprawozdaniami z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w latach 2014 i 2015.

Wiceminister mówił, że przedwczesne zgony mężczyzn w wieku 38-69 lat to w 38 proc. zgony związane z paleniem tytoniu, z których ponad połowę powoduje nowotwór powstały bezpośrednio wskutek palenia. Chodzi przede wszystkim o nowotwory płuc, które są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów spośród nowotworów złośliwych, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Pinkas mówił, że aż 94 proc. przypadków raka płuca u mężczyzn jest wynikiem palenia tytoniu; u kobiet odsetek ten wynosi 68 proc.

- Oznacza to, że tylko z powodu palenia tytoniu w latach ubiegłych w Polsce rocznie umierało z powodu raka płuca ponad 15 tys. mężczyzn i 4,2 tys. kobiet - wskazał.

Jak podkreślał, dodatkowe straty powoduje bierne narażenie na dym tytoniowy osób, które nie palą.

cały tekst na rynekzdrowia.pl