Osteoporoza
Jedna z chorób cywilizacyjnych. Choroba w której dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Szacuje się, że na terenie Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania kości właśnie w wyniku tej choroby.
Choroba rozwija się ze względu na zubożenie codziennej diety w witaminę D, wapń i białka.
Doświadczeni lekarze oraz elektroradiolodzy przyglądając się prostym zdjęciom RTG są wstanie szybko rozpoznać początki choroby. Niestety zdjęcia RTG wykonuje się zazwyczaj już w momencie złamania. Często to złamanie jest wynikiem zmian chorobowych.
Obecnie najlepszą metodą diagnostyczną jest densytometria. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promieniowania rentgenowskiego (wielokrotnie niższa niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim stosowanym podczas prześwietlenia klatki piersiowej lub zdjęciu rentgenowskim kości) i ma na celu określenie gęstości mineralnej kości (BMD, bone mineral density).
Zmiany w kościach nie muszą wynikać tylko z niedoborów minerałów, ale np. w przypadku unieruchomienia po złamaniu kości. Unieruchomiona kończyna „traci” swoją tkankę kostną.
Osteoporoza rozwija się w organizmie najczęściej u kobiet. Choroba rozwija się z wiekiem. Człowiek ma wpływ jednak na kilka czynników wpływających na rozwój choroby. Należą do nich: aktywność fizyczna. dieta z małą podażą wapnia, stosowane leki (sterydy, leki przeciwpadaczkowe, uspokajające, zmniejszające krzepliwość), palenie papierosów. duże spożycie alkoholu.