Publiczne szczepienie

12 grudnia 2016

marszałek z ministrem - szczepienie przeciwko grypie

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zgodnie z zapowiedziami dał się zaszczepić przeciwko grypie. Zabiegu dokonał Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W piątek (9 grudnia) obchodziliśmy Światowy Dzień Szczepień. W związku z tym marszałek, a jednocześnie lekarz w ramach promocji szczepień ochronnych dał się publicznie, przed kamerami, zaszczepić przeciwko grypie. 

Minister wskazał, że jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia dla dzieci to odsetek osób zaszczepionych jest wysoki. – Na szczęście większość rodziców rozsądnie patrzy na całą sprawę i nie ulega złej modzie i presji, dosyć krzykliwej ale bardzo małej grupki ludzi, którzy zachowują się nieracjonalnie. Dobrze jest szczepić swoje dzieci – przekonywał.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że w sezonie grypowym 2015/2016 było ponad 4 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na tę infekcję. Ponad 16,1 tys. osób wymagało z tego powodu hospitalizacji, a 140 chorych zmarło. Według dyrektora Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH prof. Lidii Brydak, w sezonie 2015/2016 zaszczepiło się zaledwie 3,4 proc. populacji.

Eksperci wskazują, że najlepiej zaszczepić się jesienią, zanim nastąpi szczyt zachorowań na grypę, który w naszym kraju przypada zwykle od stycznia do marca. O szczepieniach przeciwko grupie sezonowej powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej zagrożone grypą i jej powikłaniami. Powinno także się szczepić dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 65. roku życia.

Według danych WHO, co roku z powodu grypy choruje od 330 mln do ponad 1,5 mld ludzi na świecie, a od 500 tys. do 1 mln umiera na skutek wywołanych przez nią powikłań.

informacja za dziennik.pl, stanislawkarczewski.pl